100 Gbps bežična mreža na 200 km udaljenosti
- Objavljeno u POP TECH
Većina korisnika je potpuno zadovoljna brzinama bežičnih Wi-Fi mreža koje omogućuju prijenos podataka brzinama do teoretski maksimalnih 750 Mbps. No američkoj vojsci je to sporo, pa je stoga njihova vojna agencija DARPA počela raditi na projektu čiji je cilj stvaranje bežične komunikacije koja će moći odašiljati signale od 100 Gbps na udaljenost od 200 kilometara.
Sustav koji punim imenom nazivaju 100 Gb/s RF Backbone (ili kraće 100G), služio bi prvenstveno njihovom zrakoplovstvu, posebice za bežičnu razmjenu velikih količina podataka s bespilotnim letjelicama i vozilima na velikim udaljenostima.
U današnje doba najbrži geosinkroni bandwith satelit u orbiti je ViaSat-1, dok je blizu njega Ka-band komunikacijski satelit čiji puni kapacitet iznosi 134 Gbps, no bandwith po linku nije nikada toliko visok, obzirom da tih 134 Gbps predstavlja kumulativne performanse 56 Ka transpondera.
Jedini praktično iskoristivi sustav koji bi mogao zadovoljiti DARPA-ine želje i potrebe je vidljivo svjetlo kao alternativa radio frekvencijama, koje u teoriji može omogućiti 2,5 Tbps, no zasad samo na udaljenosti od jednog metra.
Pored toga, kada bi se razvio i bolji sustav komunikacija vidljivim svjetlom, oblaci su velika prepreka, koja zasigurno neće omogućiti prijenos podataka na udaljenosti od 200 km.
Stoga DARPA radi na potpuno novom bežičnom komunikacijskom sustavu koji se trenutno nalazi u fazi vojne tajne, pa o njemu nema nikakvih detalja, a jedina vijest dolazi iz šturog medijskog priopćenja koje zapravo ništa ne otkriva, u kojem kažu da će projekt biti predstavljen na njihovoj Proposers' Day konferenciji 9. siječnja u Arlingtonu, nakon čega vjerujemo da ćemo saznati više detalja.
Ako američka vojska doista ubrzo napravi bežičnu komunikaciju od 100 Gbps koja funkcionira na udaljenostima od 200 km, budite sigurni da će ta tehnologija kao i sve druge koje dolaze iz NASA-e i DARPA-e, vrlo brzo stići i na naše gadgete.