Zoom otkrio zašto traži radnike da se vrate u ured
- Objavljeno u Svijet
Nakon vala COVID-19, zaposlenici diljem svijeta su postali bliski s potpuno prikladnim rasporedom rada na daljinu koji im omogućuje rad od kuće. Međutim, jedna od kompanija koja je nosila pandemijsku digitalnu infrastrukturu na svojim leđima, Zoom, nije previše naklonjena zadržavanju udaljenih radnika izvan ureda jer ih video platforma za pozive smatra previše prijateljskima, prema procurenoj audio snimci izvršnog direktora Erica Yuana na sastanku sa svim zaposlenicima u tvrtki.
Insider je prvi izvijestio o snimci na kojoj Yuan obavještava zaposlenike unutar 50 milja (80 kilometara) od ureda da se moraju javljati u ured minimalno dva puta tjedno. Ova obavijest je dana na sastanku cijele tvrtke 3. kolovoza, tijekom kojeg je Eric Yuan izjavio da je teško za „Zoomije“ — nadimak koji tvrtka koristi za zaposlenike — izgraditi povjerenje jedni prema drugima na zaslonu računala. Yuan je također navodno dodao da je teško voditi inovativne razgovore i rasprave na vlastitoj platformi tvrtke jer to ljude čini previše prijateljskima.
„U posljednjih nekoliko godina smo zaposlili toliko novih 'Zoomija' da je zaista teško izgraditi povjerenje“, rekao je Yuan na snimci. „Ne možemo imati sjajan razgovor. Ne možemo se dobro raspravljati jer su svi skloni biti vrlo prijateljski nastrojeni kad se pridruže Zoom pozivu“.
Yuanev predloženi hibridni raspored nije veliki zahtjev budući da mnoge kompetentno vođene tvrtke pronalaze sretnu sredinu između rada na daljinu i potpuno uredske rutine putem hibridnih aranžmana. Međutim, Yuanove izjave više ukazuju na vjerovanje tvrtke u sposobnost svoje platforme — ona vas čini previše prijateljskima i nije u stanju pomoći vam izgraditi povjerenje s gostima na vašem pozivu ili vam pomoći inovirati.
Iako se Yuan nije idealno izrazio, daleko je od prvog tehnološkog izvršnog direktora koji je zaposlenike zamolio da se vrate u ured nakon COVID-19 ograničenja. Ranije ovog ljeta, izvršni direktor tvrtke Meta, Mark Zuckerberg, naložio je tri dana tjedno prisustva u uredu svojim zaposlenicima, dok je navodno Apple počeo pratiti prisustvo onih koji su u uredu. Ipak, neke su tvrtke naišle na mnogo trzavica prilikom nametanja povratka u uredski rad, kao što je Amazon, čiji su zaposlenici organizirali štrajk u znak protesta. Tijekom vrhunca pandemije, većina velikih tehnoloških tvrtki i njihovih zaposlenika vidjeli su prednost rada od doma u potpunosti, što je bilo istaknuto kao ogromna pogodnost tijekom vremena velikog zapošljavanja i pomoglo je tim tvrtkama eksponencijalno rasti. Sada kad tvrtke poput Zooma, Amazona i Mete smanjuju tu pogodnost, mogli bi se suočiti s rastućim otporom svojih radnika.