VIDEO: Google i Kairos Power grade nuklearne reaktore

  • Objavljeno u Svijet
image

Više nije nikakva tajna da mnoge države žale što su se olako odrekle nuklearnih elektrana, jer su današnje potrebe za energijom toliko velike (i stalno rastu) da ih obnovljivi izvori možda nikada neće moći zadovoljiti, dok ćemo na čistu energiju iz fuzijskih elektrana morati čekati još više desetljeća.

Na svu sreću, dolaze nam nove tehnologije malih modularnih nuklearnih reaktora, takozvanih SMR-ova, koji se mogu prilično brzo i jednostavno izgraditi, postaviti i pustiti u pogon, a jedna od tvrtki koje ih razvijaju je američka kompanija Kairos Power, koju su osnovali znanstvenici s više američkih sveučilišta.

Svjestan da njegovi podatkovni centri troše enormne količine energije, posebice zbog intenzivne obrade AI zadataka, Google je odlučio prijeći na nuklearnu energiju pa je sklopio prvi korporativni ugovor na svijetu za kupnju nuklearne energije iz više malih modularnih reaktora (SMR) koje će razviti Kairos Power, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Početna faza rada namijenjena je brzom i sigurnom povezivanju prvog SMR-a tvrtke Kairos Power do 2030., nakon čega će uslijediti dodatni reaktori do 2035. Sveukupno, ovaj će ugovor omogućiti do 500 MW energije bez ugljika za američku električnu energiju, a Google kaže da će pomoći i većem broju zajednica da imaju koristi od čiste i pristupačne nuklearne energije.

Ovaj je ugovor dio naših nastojanja da razvijemo i komercijaliziramo široki portfelj naprednih tehnologija čiste električne energije za napajanje naših globalnih podatkovnih centara i ureda. Ovaj će pristup nadopuniti našu upotrebu varijabilnih obnovljivih izvora energije, poput sunca i vjetra, i pomoći nam da postignemo naše ambiciozne 24/7 ciljeve bez ugljika i neto nulte energije, navodi Google u svojem priopćenju, no ne govori ništa hoće li i koliko uložiti u gradnju Kairosovih reaktora.

Prema američkom Ministarstvu energetike (DOE), nuklearna energija ima najveći ekonomski učinak od svih izvora energije i stvara visoko plaćena, dugoročna radna mjesta. Agencija procjenjuje da će postizanje naprednih nuklearnih kapaciteta od 200 GW u SAD-u do 2050. zahtijevati dodatnih 375.000 radnika.

Tehnologija tvrtke Kairos Power koristi sustav za hlađenje rastaljenom soli, u kombinaciji s keramičkim gorivom u obliku šljunka, za učinkovit prijenos topline do parne turbine za proizvodnju energije. Ovaj pasivno siguran sustav omogućuje reaktoru rad pri niskom tlaku, što omogućuje jednostavniji i pristupačniji dizajn nuklearnog reaktora.

Ovog je ljeta Kairos Power započeo s demonstracijskim reaktorom Hermes u Tennesseeju (slika gore), prvim projektom naprednog reaktora u SAD-u koji je dobio dozvolu za izgradnju od Američke nuklearne regulatorne komisije.

Podijeli