VIDEO: Emoji jezik nadmašio egipatske hijeroglife
- Objavljeno u Svijet
Profesor lingvistike VyV Evans s britanskog Sveučilišta Bangor University ne doživljava emoticone kao "smješkiće", već ih proučava poput bilo kojeg drugog jezika koji se koristi u svakodnevnoj komunikaciji.
Prvog emoticona, odnosno "smješka", osmislio je 1963. godine američki likovni umjetnik i marketinški stručnjak Harvey Ball prilikom spajanja dvije osiguravajuće tvrtke, s ciljem da se oraspolože zaposlenici koje je to udruživanje plašilo. Početkom osamdesetih, u američkom satiričnom časopisu Puck, originalnom "smajliju" su se pridružili i drugi znakovi koji izražavaju smijeh, iznenađenje, razočaranje, ljutnju i druge emocije, a ubrzo potom je znanstvenik informatike Scott Fahlmannn predstavio emoticone sastavljene od interpunkcijskih znakova, koji su se ubrzo počeli masovno koristiti na lokalnoj mreži Sveučilišta Cornegie Mellon.
Dakako, glavni "prodor" emoticona u komunikaciju je donio internet, posebice MP video igre, jer su gameri pomoću kratica tipa LOL, ROFL, THX, AFK u kombinaciji s emoticonima, razvili potpuno novi urbani geekovski rječnik kojim su na vrlo brz i učinkovit način mogli otkriti svojim online prijateljima i "suborcima" mnogo toga, uključujući i emotivna stanja u kojima su se nalazili.
Zahvaljujući društvenim mrežama i chat programima za računala i mobilne uređaje, emoticoni su još više evoluirali, te se danas pomoću njih mogu pisati kompleksne rečenice i tekstovi, pa je nedavno poznati tenisač Andy Murray na Twitteru na taj način opisao čitav svečani dan svojeg vjenčanja. Ako uspijete dešifrirati donji tekst za manje od minute, možete otvoriti katedru na filozofskom.
Proučavanjem fenomena emoticona, profesor Evans je ustanovio da je kao vizualni jezik, emoji već nadmašio egipatske hijeroglife, kojima su trebala stoljeća razvoja da postanu kompleksno pismo.
U okviru svojeg istraživanja, britanski profesor je proveo anketu u suradnji s britanskim pružateljem telekomunikacijskih usluga i proizvođačem TalkTalk Mobile SIM kartica, iz koje je otkrio da 72% osoba u starosti između 18 i 25 godina, jednostavnije izražava svoje emocije ikonama emoticona nego tekstom, a šestorici svojih studenata lingvistike je dao da koriste emoji jezik za kompleksnu komunikaciju, odnosno pisanje fraza poput "moj novi auto je crven", pa sve do "izgubio sam putovnicu a moj let je za tri sata". Sva šestorica studenata su pomoću emoticona brže napisali te izjave nego korištenjem njemačkog, talijanskog, španjolskog, turskog, pa čak i engleskog jezika.
Drugim riječima, uskoro bi se mogle pojaviti škole i tečajevi emoji jezika, koji najveću prednost ima u tome što je razumljiv svim ljudima, bez obzira na jezično područje iz kojeg dolaze, pa bi mogao postati još više rasprostranjen u međunarodnoj pisanoj komunikaciji.
Sada samo čekamo kada će netko izdati prve novine na emoji jeziku :) (smješko)
Izvor: TalkTalk TV [YouTube]