Tvrtka za sigurnost odgovorna za globalnu nesigurnost

  • Objavljeno u Svijet
image

Padovi brojnih Windows računala širom svijeta čiji su korisnici dobili zlokobni plavi ekran smrti  (BSoD), doveli su do problema rada u brojnim tvrtkama i organizacijama širom svijeta, uključujući hrvatski središnji sustav pohrane zdravstvenih podataka CEZIH, zračne luke, željezničke kompanije, burze, televizijske kuće, sustave za online naplatu, pa čak i IT sustave za nadolazeće Olimpijske igre u Parizu.

Prvo što su mnogi pomislili je da se radi o nekom strašnom koordiniranom hakerskom napadu, no preliminarne istrage su pokazale da za to nema nikakvih dokaza i da kvarovi nisu izazvali sigurnosne probleme i krađe osobnih podataka korisnika.

Kako se čini, probleme je izazvalo ažuriranje softvera američke tehnološke tvrtke za kibernetičku sigurnost sa sjedištem u Austinu, Texas, CrowdStrike, koja pruža zaštitu od radnog opterećenja oblaka i sigurnost krajnjih točaka, obavještava korisnike o prijetnjama i nudi usluge odgovora na kibernetičke napade.

Britanski BBC News izvještava da Microsoft povezuje problem s ažuriranjem CrowdStrikea. Očito se Microsoft prvi javio s nekim objašnjenjem, jer je većina korisnika posumnjala da je glavni krivac upravo tvrtka iz Redmonda i njezin tim koji ažurira Windowse.

Cilj CrowdStrike softvera je upravo spriječiti padove sustava i sigurnosne probleme, pa se čini ironično da bi sada taj alat mogao biti uzrok globalnog IT problema.

Navodni uzrok problema je CrowdStrikeov Falcon Sensor, alat koji analizira veze od korisnika prema internetu i obrnuto kako bi otkrio zlonamjerno ponašanje.

CrowdStrike je navodno već riješio problem, no zasad nemamo podatka jesu li se svi IT sustavi oporavili. Zadnje što smo čuli malo prije od jedne domaće tvrtke je da se njihovi klijenti još uvijek žale da im plaćanja ne prolaze, no nije sigurno je li taj problem povezan sa slučajem CrowdStrike.

Čim saznamo više informacija objavit ćemo ažuriranje ove vijesti.

UPDATE: Šef tvrtke za kibernetičku sigurnost Crowdstrike, George Kurtz, rekao je da su problemi uzrokovani "kvarom" u "ažuriranju sadržaja" za Microsoft Windows uređaje. Dodao je: "Problem je identificiran, izoliran i postavljen je popravak."Kurtz je također rekao da problemi nisu utjecali na druge operativne sustave, dodajući: "Ovo nije sigurnosni incident ili kibernetički napad."

Podijeli