SAD radi novu nuklearnu gravitacijsku bombu

  • Objavljeno u Svijet
image

U vrijeme kada Rusija izlazi iz međunarodnog sporazuma o zabrani pokusa nuklearnog oružja, američka Nacionalna uprava za nuklearnu sigurnost Ministarstva energetike NNSA, objavila je planove o proizvodnji nove inačice nuklearne gravitacijske bombe B61-13.

"Današnja objava odražava promjenjivo sigurnosno okruženje i rastuće prijetnje potencijalnih protivnika", rekao je pomoćnik ministra obrane John Plumb. "Sjedinjene Države imaju odgovornost nastaviti procjenjivati ​​i koristiti sposobnosti koje su nam potrebne da vjerodostojno odvratimo i, ako je potrebno, odgovorimo na strateške napade i uvjerimo naše saveznike."

„B61-13 bi se mogao isporučiti modernim zrakoplovima, jačajući odvraćanje protivnika i sigurnost saveznika i partnera pružajući predsjedniku SAD-a dodatne opcije protiv određenih težih i velikih vojnih ciljeva. Zamijenio bi neke od B61-7 bombi u sadašnjim nuklearnim zalihama i imao bi snagu sličnu B61-7, koja je veća od one B61-12“, navodi se u priopćenju Ministarstva obrane SAD-a (DoD).

"B61-13 predstavlja razuman korak u rješavanju izazova vrlo dinamičnog sigurnosnog okruženja", rekao je Plumb. "Iako nam daje dodatnu fleksibilnost, proizvodnja B61-13 neće povećati ukupni broj oružja u našim nuklearnim zalihama."

B61-13 bi iskoristio trenutne, uspostavljene proizvodne mogućnosti koje podržavaju B61-12, te bi uključivao moderne značajke sigurnosti, sigurnosti i točnosti B61-12.

Nova bomba će imati snagu od 360 kilotona. Za usporedbu, Little Boy koji je bačen 1945. godine na Hiroshimu imao je 15 kilotona.

U svakom slučaju ovo nam ponovno pokazuje da je svijet još uvijek izložen globalnoj nuklearnoj prijetnji pa se možemo samo nadati da ni nova nuklearna oružja neće nikada biti upotrijebljena.

Podijeli