Praćenje automobila i bez uključenja servisa
- Objavljeno u Svijet
Novo zadiranje u privatnost ovoga puta dolazi iz auto industrije. Počevši od prosinca ove godine, OnStar servis koji je razvio General Motors, moći će bilježiti podatke automobila čak i ako nije uključen.
Drugim riječima, ako u SAD-u kupite automobil s ugrađenim Onstarom, a ne želite se pretplatiti na taj servis, on će stalno biti uključen, mada vi nećete moći pratiti i koristiti te podatke, već kompanija koja ga proizvodi.
Onstar između ostaloga skuplja manje važne podatke o količini prijeđenih kilometara i razini goriva, vode i ulja, ali i informacije o statusu vozila neposredno prije prometne nesreće.
Na primjer, zabilježit će brzinu, lokaciju i smjer kretanja preko GPS-a, kao i (ne)vezanje pojasa vozača i putnika u automobilu uoči incidenta.
Onstar će na zahtjev predavati te podatke nadležnim policijskim i sudskim službama, što mnogi vozači u SAD-u doživljavaju kao teško narušavanje privatnosti.
Do sada su svi korisnici Onstara mogli jednim telefonskim pozivom zatražiti potpuno isključivanje sustava, što od prosinca više neće biti moguće.
Korisnici se također boje kako bi OnStar te podatke mogao prodavati trećim stranama, poput marketinških agencija i osiguravajućih društava, koji bi vas prema vašim navikama vožnje mogli zasipati propagandnim porukama.
Obzirom da je ovaj servis još uvijek ograničen na SAD, Kanadu i Kinu, a tek treba krenuti u EU, ova stvar nas previše ne zabrinjava, no gledajući globalno, postavlja se pitanje, smije li vas netko bez vašeg pristanka na bilo koji način pratiti, prije nego što ste išta učinili?
Ovo se ujedno odnosi i na praćenje vaših mobitela, tableta, prijenosnih računala, što je danas također jedna goruća tema vezana uz narušavanje privatnosti.
Big Brother se očito sve više nastanjuje u našim privatnim životima.