Oštećena nuklearka vraća se u rad za potrebe Microsofta

  • Objavljeno u Svijet
image

Nuklearna elektrana Three Mile Island je predstavljala mjesto najveće nuklearne nesreće u SAD-u, kada je 28. ožujka 1979. godine, reaktor 2 pretrpio taljenje jezgre i prouzročio ispuštanje radioaktivne vode i joda zbog kvara rashladnog sustava.

Mada nije bilo žrtava, a dugotrajne studije nisu potvrdile porast slučajeva raka u tom području, Three Mile Island se smatra trećom najgorom nuklearnom nesrećom iza Černobila i Fukushime.

Manje je poznato da elektrana nije u potpunosti zatvorena nakon nesreće, jer je reaktor 2 nastavio s radom do 2019. godine, kada je isključen zbog neisplativosti.

Tvrtka Constellation, najveći američki proizvođač čiste energije bez emisija ugljika, sada je objavila da je s Microsoftom potpisala ugovor o prodaji energije, koji će vratiti reaktor 1 u rad, čime će dodati približno 835 megavata energije bez ugljika u mrežu, stvoriti 3400 izravnih i neizravnih radnih mjesta i platiti više od 3 milijarde dolara državnih i saveznih poreza.

Prema ugovoru, Microsoft će kupovati energiju iz obnovljenog pogona kao dio svog cilja da pomogne uskladiti snagu koju njegovi podatkovni centri koriste s energijom bez ugljika.

Constellation tvrdi da je reaktor 1 potpuno neovisno postrojenje i na njegov dugoročni rad nije utjecala havarija reaktora 2. Kako bi se pripremilo ponovno pokretanje, uložit će se značajna ulaganja u obnovu postrojenja, uključujući turbinu, generator, glavni energetski transformator te rashladne i upravljačke sustave. Za ponovno pokretanje nuklearnog reaktora potrebno je odobrenje Američke nuklearne regulatorne komisije nakon opsežne sigurnosne i ekološke provjere, kao i dozvole relevantnih državnih i lokalnih agencija. Uz to, putem zasebnog zahtjeva, Constellation će tražiti obnovu licence koja će produžiti rad tvornice najmanje do 2054, a očekuje se da će elektrana proraditi 2028. godine.

Kako bi se osiguralo da lokalna zajednica u potpunosti sudjeluje u ekonomskim prednostima ponovnog pokretanja pogona, Constellation je izdvojio dodatnih milijun dolara u dobrotvorne svrhe u regiji tijekom sljedećih pet godina za podršku razvoju radne snage i drugim potrebama zajednice. 

Obnovljeni interes za nuklearnu energiju proširio se globalno dok države nastoje elektrificirati svoja gospodarstva kako bi podržale digitalnu ekonomiju i riješile klimatsku krizu. Među svojim brojnim prednostima, nuklearne elektrane mogu pouzdano proizvoditi energiju bez ugljika 24 sata na dan u svim vremenskim uvjetima i raditi do dvije godine bez potrebe za punjenjem goriva.

Elektrana će se preimenovati u Crane Clean Energy Center u čast Chrisa Cranea, koji je bio glavni izvršni direktor Constellationove bivše matične tvrtke i bio je nepokolebljivi zagovornik američke komercijalne industrije nuklearne energije i ekoloških i gospodarskih koristi koje je ona donosila. Bio je ključan u oblikovanju industrije i ponovnoj izgradnji javne potpore nuklearnoj tehnologiji. Crane je pomogao u izgradnji Instituta za operacije nuklearne energije (INPO) i bio je u odborima Instituta za nuklearnu energiju (NEI) i Svjetske udruge operatera nuklearnih elektrana (WANO).

U svakom slučaju, ovo je jako zanimljiva stvar, jer SAD i posebice Microsoft očito nisu impresionirani razvojem elektrana iz obnovljivih izvora, koje ne mogu zadovoljiti njegovu potrebu za energijom pa su se odlučili pokrenuti nuklearnu elektranu koja je dugo bila na jako lošem glasu zbog nesreće s kraja sedamdesetih godina prošlog stoljeća.

Podijeli