Nuklearke širom svijeta podložne cyber napadima

  • Objavljeno u Svijet
image

Dvije međusobno nezavisne studije organizacija Security Operations Center (SOC) koja radi za američku regulatornu komisiju za nuklearnu energiju (NRC), i organizacije Nuclear Threat Initiative (NTI), gotovo paralelno su objavljene ovih dana, a obje ukazuju na  opasnosti u vezi mogućnosti izvođenja cyber napada na nuklearne elektrane širom svijeta.

SOC-ova studija je ukazala da je između 2013. i 2014. godine broj cyber napada na američke nuklearke porastao za 18%, što je prilično više u odnosu na studije drugih vladinih organizacija koje su ukazivale na rast od 9,7%.

Studija koju je objavio NTI, ukazuje da je računalna sigurnost u nuklearkama jako zabrinjavajuća, pa su nuklearna postrojenja 20 zemalja širom svijeta jako ranjiva, odnosno podložna izvođenju opasnih napada.

Među 47 zemalja iz NTI-eve studije koje koriste nuklearnu energiju, 24 posjeduju materijale pogodne za izradu nuklearnog oružja, a 23 posjeduju nuklearna postrojenja, no ne proizvode materijale za izradu atomskih bombi. Od svih njih, samo 13 država ostvaruje dobar rezultat u pogledu cyber sigurnosti, a to su Australija, Bjelorusija, Bugarska, Kanada, Finska, Francuska, Madžarska, Nizozemska, Rusija, Švicarska, Tajvan, Velika Britanija i SAD. 

Što se tiče onih najugroženijih 20, koje su postigle rezultat nula po pitanjima cyber-krađe i cyber-sabotaže, to su Alžir, Argentina, Armenija, Bangladeš, Belgija, Brazil, Čile, Egipat, Indonezija, Iran, Italija, Kazahstan, Meksiko, Maroko, Sjeverna Koreja, Peru, Slovačka, Španjolska i Uzbekistan.

Kao što možete vidjeti, veseli nas što se na popisu najugroženijih ne nalaze Slovenija i Hrvatska, no zanimljivo je da se u studiji NTI-a rezultati obje zemlje međusobno razlikuju, mada dijelimo istu nuklearku (Krško), pa čak ispada da je Slovenija nešto sigurnija od Hrvatske.   

Podijeli