Istražitelji hakirali stroj za elektronsko glasovanje
- Objavljeno u Svijet
Izbori u Hrvatskoj koji će se održati u prosincu ove godine, bit će provedeni na "old fashion way". Zaokružit ćete željenu stranku i ubaciti listić u kutiju ispred budnih očiju članova komisije.
Amerikanci ovakav način glasovanja drže zastarjelim i kažu kako nudi dosta mogućnosti za namještanje rezultata, pa će na njihovim predsjedničkim izborima koji se održavaju iduće godine, jednoj četvrtini glasača biti omogućeno glasovanje elektronskim putem, pomoću posebnih glasačkih elektronskih aparata.
Na njihovu žalost, ispada kako je naš zastarjeli način glasovanja još uvijek sigurniji, jer je grupa stručnjaka za sigurnost iz tima „Vulnerability Assessment Team at Argonne National Laboratory Illinois“, uspjela vrlo jednostavno hakirati jedan od strojeva koji će se koristiti za glasovanje.
U svom izvještaju stručnjaci navode kako se ovo hakiranje može izvesti pomoću opreme u vrijednosti od 10,50 dolara, a može ga provesti svaka osoba sa završenim osnovnoškolskim obrazovanjem.
John Warner“ treba vam 10,50 dolara za komponente od kojih ćete složiti hakerski uređaj, te još 15 dolara za RF daljinski upravljač ”
Pored toga kažu kako je najgora stvar u tome, što osim utjecaja na rezultate izbora, ovo hakiranje može biti izvedeno bez ostavljanja ikakvog traga da je do njega došlo.
Vođa istraživačkog tima, Roger Johnston, kaže kako je hakiranje provedeno na stroju za elektronsko glasovanje Diebold (na slici), koji će biti najviše korišten prilikom e-glasovanja u SAD, a već su prije uspjeli hakirati i drugi tip stroja Sequoia.
Hakiranje je izvedeno umetanjem jeftinog elektronskog uređaja u stroj za e-glasovanje, uz čiju pomoć se strojem moglo upravljati preko daljinske kontrole na udaljenosti do 850 metara.
"Takvi uređaji bi se mogli instalirati u glasačke strojeve dok su uoči izbora pohranjeni u skladištima", navodi Johnston.
Kada glasač odabere svojeg kandidata i pritisne tipku "glasaj", osoba s daljinskim upravljačem može presresti tu komandu i promijeniti njegov glas.
Drugi član tima, John Warner, kaže kako ovo hakiranje ne košta gotovo ništa. "Treba vam 10,50 dolara za komponente od kojih ćete složiti hakerski uređaj, te još 15 dolara za RF daljinski upravljač“.
Johnston dodaje kako njihov dokaz da je hakiranje moguće, predstavlja dovoljno jasnu preporuku da se krene u ozbiljni redizajn glasačkih strojeva. "Ovo je nacionalni sigurnosni problem i njime bi se trebao pozabaviti vladin odjel unutarnje sigurnosti (Department of Homeland Security)", upozorava.