Facebook i Instagram se gase u Europi
- Objavljeno u Svijet
Facebook i Instagram svi prihvaćamo kao nešto neumitno i permanentno te bi nam bilo teško i zamisliti što bi se desilo kada Metine popularne društvene platforme odjednom više ne bi mogli koristiti.
U svojem novom izvještaju podnesenom američkoj Komisija za vrijednosnice SEC, Meta upravo najavljuje takvu mogućnost, ukoliko bi Europska unija zabranila dijeljenje podataka korisnika između EU i SAD-a, što se već duže vrijeme najavljuje od strane Europskog parlamenta uz druge pakete propisa kojima se namjerava ograničiti dijeljenje podataka europskih korisnika s američkim institucijama i tvrtkama, kao i zabraniti praćenje korisnika s ciljem distribuiranja personaliziranih oglasa i slično.
"Ako nismo u mogućnosti prenositi podatke između zemalja i regija u kojima poslujemo ili ako nam je zabranjeno dijeljenje podataka među našim proizvodima i uslugama, to bi moglo utjecati na našu sposobnost pružanja naših usluga i način na koji pružamo naše usluge ili našu sposobnost ciljanja oglasa, a to bi u konačnici moglo negativno utjecati i na naše financijske rezultate", navodi Facebook i dodaje primjer kako je Irska komisija za zaštitu podataka (IDPC) preliminarno zaključila da oslanjanje Meta Platforms Ireland na SCC (Standardne ugovorne klauzule) u pogledu europskih korisničkih podataka ne može postići usklađenost s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR). Stoga je IDPC preliminarno predložio da se takvi prijenosi korisničkih podataka iz Europske unije u Sjedinjene Države na bi smjeli odvijati.
Vjerujemo da bi konačna odluka u ovoj istrazi mogla biti donesena već u prvoj polovici 2022. Ako novi okvir prijenosa podataka nije usvojen i ne možemo se i dalje oslanjati na SCC-ove ili se oslanjati na druge alternativne načine prijenosa podataka iz Europe u Sjedinjene Države, vjerojatno nećemo moći ponuditi niz naših najznačajnijih proizvoda i usluga, uključujući Facebook i Instagram u Europi, što bi materijalno i štetno moglo utjecati na naše poslovanje, financijsko stanje i rezultate poslovanja", upozorava Meta.
I dalje nam se čini da je ovo samo "zveckanje oružjem" i da Facebook ne bi otišao iz Europe čak ni da se propisi 10 puta više ne pogoršaju protiv njegove koristi, ali će biti zanimljivo vidjeti što će na ovu prijetnju reći europski čelnici.
Ako jedan dan poželite otići na Facebook stranicu Vidija i dobijete "error 403", onda ćemo znati da su ipak mislili ozbiljno. Mislite li da postoji stvarna opasnost da ostanemo zauvijek bez „Fejsa i Instača“?