2,5 milijuna Kineza prati web aktivnosti sugrađana

  • Objavljeno u Svijet
image

Prema pisanju kineskog medija Beijing News, kineski državni aparat na svojoj platnoj listi ima oko 2,5 milijuna zaposlenika čija je uloga praćenje web aktivnosti građana Kine.

Gotovo svi oni najviše vremena troše u praćenju aktivnosti na kineskim mikroblogovima, gdje se najčešće mogu pronaći kritike kineskog režima.

Do sada je već bilo poznato da se Kina nalazi među državama koje najviše na svijetu cenzuriraju Internetske stranice i sadžaje, no ova brojka govori o pravim razmjerima te djelatnosti.

Web stranice koje se proglase subverzivnim odmah se uklanjaju, kao i politički osjetljivi postovi i komentari na forumima i blogovima, a čak je i ime bivšeg premijera Wena Jiabaoa cenzurirano nakon što su Internetom počele kružiti glasine da je njegova obitelji zaradila pravo bogatstvo u vrijeme dok je vladao državom.

No kineski medij navodi kako je usprkos ovoliko velikom broju "špijuna", kineskim vlastima nemoguće izbrisati sve nepoželjne komentare i postove, te ovo po njima predstavlja sizifov posao vladajućoj komunističkoj partiji.

"Što više se postova izbriše", to se više pojavi novih", piše Beijing News.

Pored toga, navodi se kako osim države, usluge profesionalnih "promatrača" koriste drugi klijenti, odnosno razni biznisi, koji na sličan način žele suzbiti negativno mišljenje o svojem poslovanju ili proizvodima.

Tang Xiaotao, jedan od ljudi koji se nalaze na platnoj listi države na poslu praćenja aktivnosti građana na Internetu, opisao je način na koji to čini. On svaki dan sjedi ispred PC-a, otvara jednu aplikaciju i u nju upisuje ključne riječi koje mu zadaju klijenti za koje radi, odnosno državni uredi ili tvrtke. Potom prati negativne stavove vezane uz svoje klijente, prikuplja ih u jedno izvješće i prosljeđuje njima.

Prema tvrdnji kineskog medija, napredni softver koji se koristi podržava tisuće servera, a u stanju je pratiti i webove izvan Kine.

Među najčešće praćenim temama se nalaze razne stvari, od osobnih hobija, zdravlja, popularnih ličnosti, zdravstveno (ne)ispravne hrane, pa sve do politički osjetljive materije poput korupcije među dužnosnicima.

Izvor: Beijing News

Podijeli