U zatvor za flejmanje na Internetu?
- Objavljeno u Hrvatska
U posljednje vrijeme o promjenama Kaznenog zakona RH koje su stupile na snagu 1. siječnja ove godine, najčešće se priča u vezi odredbi koje će posjedovanje droge za osobnu uporabu iz kaznenog djela "prebaciti" u prekršaj.
No među promjenama se nalaze i neke odredbe koje se odnose na "kaznena djela protiv časti i ugleda" (glava XV), u kojima se prvi puta u "domenu" uvrede unosi i djelo počinjeno putem računalnog sustava ili mreže (članak 147).
Drugim riječima, od sada ćete morati pripaziti i što pišete u svojim postovima, člancima, tweetovima i komentarima na forumima, odnosno korištenjem računalnih sustava i mreža, što se do sada nije nalazilo u Kaznenom zakonu RH.
Ako vas zanima što bi vam se moglo dogoditi ako nekoga na Internetu uvrijedite, a on na sudu dokaže da ste to učinili, članak 147 u stavki 1 navodi: "Tko uvrijedi drugoga, kaznit će se novčanom kaznom do devedeset dnevnih iznosa", dok u stavki 2 dodaje: "Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je uvreda postala pristupačnom većem broju osoba, kaznit će se novčanom kaznom do sto osamdeset dnevnih iznosa.
No ako postate uvredu kao odgovor na onu koju vam je netko drugi uputio, stavak 3 navodi: " Ako uvrijeđeni uzvrati uvredu, sud može oba počinitelja osloboditi kazne".
Osim kaznenog djela uvrede, Kazneno zakon slične odredbe ima i za kazneno djelo sramoćenja (članak 148), kao i za kazneno djelo klevete, s tom razlikom da vam za javno sramoćenje ili klevetu prijete novčane kazne do tristo šezdeset dnevnih iznosa, odnosno dvostruko više u odnosu na kazneno djelu uvrede. Naravno, ako novčanu kaznu ne platite, moći ćete ju zamijeniti boravkom u zatvoru.
Također zanimljivo djeluju i odredbe koje se tiču hakiranja, odnosno kaznenih djela protiv računalnih sustava, programa i podataka (glava XXV), u kojima se za razna djela koja se tiču neovlaštenog pristupa, ometanja rada računalnog sustava, oštećenje računalnih podataka, neovlašteno presretanje računalnih podataka, računalno krivotvorenje, računalnu prijevaru i zloporabu naprava, propisuju kazne od šest mjeseci do pet godina zatvora.
U istom poglavlju najveće kazne predviđa članak 273 (teška kaznena djela protiv računalnih sustava, programa i podataka), odnosno stavak 3 u kojem stoji: "Tko kazneno djelo iz članka 267. do članka 269. ovoga Zakona počini sredstvom namijenjenim za izvršenje napada na veći broj računalnih sustava ili kojim je prouzročena znatna šteta, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina.
Ako vas zanima što još novog donosi novi Kazneni zakon, posjetite ovu poveznicu.