Na FER-u potpisivanje memoranduma EU Akta o čipovima
- Objavljeno u Hrvatska
U četvrtak, 1. veljače 2024., na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER) bit će potpisan memorandum o suradnji s imec-om, vodećim svjetskim institutom za istraživanje, razvoj i inovacije u nanoelektronici i digitalnim tehnologijama sa sjedištem u Belgiji. Tom prilikom na FER-u će gostovati dva renomirana imena svjetske industrije čipova. Jo De Boeck, glavni direktor za strategiju imec-a te profesor Makoto Nagata s japanskog sveučilišta Kobe. Radi se o iznimnoj prilici čuti o trendovima u industriji čipova od stručnjaka koji izlažu na vodećim međunarodnim skupovima.
Program počinje u 13:30 sati u dvorani D1, a otvorit će ga Karlo Ressler, zastupnik u Europskom parlamentu i izvjestitelj Odbora za proračun o Aktu o čipovima i prof. dr. sc. Vedran Bilas, dekan FER-a. Također, pozdravne riječi uputit će Damir Habijan, ministar gospodarstva i održivog razvoja i dr. sc. Hrvoje Meštrić, ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju Ministarstva znanosti i obrazovanja.
U uvodnom predavanju dr. Jo De Boeck predstavit će utjecaj Europskog Akta o čipovima na razvoj poluvodičke industrije i ekosustava. Slijedi potpisivanje memoranduma o suradnji u 14:30, a potom panel u kojem će sudjelovati dr. Jo De Boeck i profesor Makoto Nagata uz moderatora profesora Adrijana Barića (FER). Tema panela su trendovi u svjetskoj industriji čipova, utjecaj na gospodarstvo, ambicije Europske unije te prilike i doprinos Hrvatske.
Memorandum o suradnji FER-a i imec-a odnosi se na implementaciju Europskog Akta o čipovima koji je donesen u rujnu prošle godine. Kroz Europski Akt o čipovima osigurat će se preko 43 milijarde eura ulaganja s ciljem osiguravanja bolje pozicije EU u svjetskoj proizvodnji čipova kako bi se prevladala nestašica poluvodiča, ali i ojačalo tehnološko vodstvo i razina proizvodnje čipova u Europi. Naime, danas Europa konzumira 20%, a proizvodi samo 10% svjetske proizvodnje čipova.
Jedan od ciljeva Europskog Akta o čipovima je i formiranje centara kompetencija za poluvodiče u svakoj zemlji članici i njihovo umrežavanje na razini EU. Centri će nuditi usluge edukacije, pristupa razvojnim alatima, pilot linijama, opremi za ispitivanje i izvorima financiranja za pokretanje novih poduzeća. Kao institucija s velikim iskustvom u istraživanju i obrazovanju kao i međunarodnim ugledom u području mikro i nanoelektronike, FER je nositelj inicijative za osnivanje takvog centra u Hrvatskoj čime ispunjava svoju ulogu pokretača tehnološkog razvoja.