Digitalni Vatreni zainteresirao ulagače
- Objavljeno u Hrvatska
Token Vatreni zapalio je neočekivano interes javnosti jer je u svega par tjedana prikupio prema izjavi pokretača kampanje, respektabilan iznos od 443.656 USD odnosno gotovo 3 milijuna kuna čime je prepoznat kao jedna od najuspješnijih crowfunding kampanja u posljednje vrijeme u Hrvatskoj.
Što je toliko privlačno u ovom projektu kojeg je prepoznao i HNS dajući u projekt svoje ime kroz licencni ugovor s tvrtkom Biznisport, te koliki to potecijal otvara za buduće slične projekte, kolika će biti moć ovog „vatrenog“ tokena, koja je tehnološka pozadina, a što o tome svemu kaže najbitniji autoritet u ovom području-regulator Hanfa, razgovarali smo sa bivšim sportašem, Ivanom Ćubelom koji iza svega stoji kao osnivač tvrtke Biznisport.
Kako je došlo do ideje da se kreira VATRENI token pod pokroviteljstvom HNS-a i koji je cilj ovog projekta?
S obzirom na to da postoji određena popularnost na tržištu u smjeru tzv. fan tokena, HNS je tražio partnera koji može napraviti taj projekt za njih. Biznisport je dogovorio licencu i kreirali smo ideju loyalty tokena. Cilj je napraviti iskorak u odnosu na fan token. Jedan od primjera toga je omogućavanje integracija sa sustavima poput Payceka gdje korisnik može plaćati VATRENI tokenom na preko 200 mjesta.
U pretprodaji tokena prikupili ste 464.000 USD, čime ste prepoznati kao jedna od najvećih crowdfunding kampanja u Hrvatskoj u zadnje vrijeme. Što mislite da je bio razlog tolikom interesu?
Pristupili smo projektu drukčije od klasičnog ICO-a, koji je uobičajen kad su u pitanju kriptovalute. U startu smo znali koje nas prepreke čekaju jer idemo tim putem. Primjerice, nismo objavili whitepaper, ali smo jasno dali do znanja da svi tokeni idu na prodaju. Izašli smo s kampanjom kada je kripto tržište bilo u padu. Rezultat koji smo dobili je mali postotak kripto ulagača u ovoj fazi, ali veliki ulazak ulagača koji nisu inače u kriptu jer je njima dobra prilika da se upoznaju s blockchain tehnologijom.
Gledamo dugoročno na ovaj projekt u kojem je raspored odigravanja utakmica reprezentacije jedan od važnijih faktora. Pravi rezultat ovog pristupa će se vidjeti prije i tijekom prvenstva u Katru.
Kažete da je ovaj token specifičan jer je to utility token. Znači li to da će njegova vrijednost biti fiksirana i neće biti podložna špekulacijama na slobodnom tržištu trgovanja cryptovalutama?
VATRENI je kriptovaluta i bit će izlistan na decentraliziranoj burzi Uniswap. Onog trenutka kad se token tamo pojavi, kripto tržište i ponuda/potražnja utjecat će na cijenu. S obzirom na to da smo još uvijek vice prvaci svijeta, nadamo se da će potražnja biti velika te da ćemo uspjeti u naumu da dugoročno osiguramo vrijednost za vlasnike, bez obzira kolika njegova cijena bila. “Utility“ znači da vlasnik tokena ima određena prava unutar aplikacije.
Kako se ovaj token konkretno razlikuje od Bitcoina?
VATRENI je ERC20 i bit će na Polygonu. Razlog tomu je smanjenje iznosa transakcijskih naknada i brzine razmjene. Konkretna razlika je u funkcionalnosti. VATRENI vlasniku daje određena prava, poput prava prvenstva u kupovini ulaznica, pravo glasanja kod odluka, pristup ekskluzivnoj robi i iskustvima, itd.
Koja tehnologija je korištena u pozadini, što zapravo budući vlasnici tokena moraju znati s obzirom da će ipak morati imati crypto wallet za njegovo posjedovanje i daljnje korištenje? Naslanja li se VATRENI token na neku već postojeću valutu?
Tu je dio gdje mi želimo napraviti korak naprijed u korisničkom iskustvu jer je ova tehnologija još uvijek u svojoj ranoj fazi. Svaki korisnik mora imati wallet, ali taj dio smo pojednostavili za one koji ga nemaju tako da im se automatski otvara mogućnost kupnje tokena. Sve će biti na jednom mjestu i, zahvaljujući integracijama, jednostavno za korištenje. Uz neke opcije na koje su napredni korisnici već naviknuli, poput prijave s već postojećim vlastitim walletom i slično. VATRENI se ne naslanja na neku postojeću valutu, ali u pozadini će se događati stvari poput zamjene za tvz. stablecoin valutu USDC kod plaćanja. Ona je vezana uz dolar i nije volatilna, kao primjerice Bitcoin. Iz perspektive korisnika to izgleda tako da se plaćanje obavlja VATRENI tokenom, ali u pozadini se vrši zamjena i zapravo se plaća USDC-om.
Što će korisnik, vlasnik takvog tokena, uopće moći raditi kroz tu aplikaciju i hoće li se njegova prava razlikovati u ovisnosti o broju tokena kojeg posjeduje?
Svaki vlasnik tokena će imati određena prava, poput prava glasanja, kupovine itd. U ovisnosti o broju tokena kategorizirat će se neke stvari. Primjerice, bit će potreban određen broj tokena koji treba spaliti/zaključati kako bi se dobila VIP ulaznica ili posjet treningu. Taj dio će ovisiti o razini ekskluzivnosti, ali i cijeni tokena u tom trenutku.
Postoji li opasnost da vlasnik najvećeg broja tokena, koji neće imati veze sa Hrvatskom reprezentacijom, može tako utjecati na odluke povezane s HNS-om ili nečime povezanim sa nastupima naše reprezentacije?
To je jedan od razloga zašto smo stavili da svi tokeni idu na prodaju, da raširimo tokene na što veći broj korisnika kako bi se izbjegla manipulacija. Opasnost postoji, no zato stavljamo veliki fokus na oprez kod kreiranja mogućnosti koje token nudi vlasnicima. Igrači, na čelu sa stručnim stožerom, su najvažniji.
Kako to zapravo izgleda u pozadini? Što korisnici ne vide? Jeste li vi sami razvijali platformu? Koliko je to sigurno za korisnika?
Ideja svakog proizvoda je priuštiti jednostavno korisničko iskustvo, a sakriti kompleksnost u pozadinu. Blockchain tehnologija je još uvijek u ranoj fazi, pogotovo po pitanju korisničkog iskustva. Koristimo već postojeću Ampnetovu tehnologiju koja se kontinuirano razvija. S obzirom na postojeću fleksibilnost i smjer u kojem smo krenuli, integracije su ključne kako bismo izbjegli razvijanje svega iz nule. Osobno smatram da je budućnost u pametnim strateškim integracijama kroz koje će se krajnjem korisniku pojednostaviti put do željenog cilja. U skladu s tim se trudimo ići u tom smjeru koliko god je moguće. Popriličan je izazov kad integrirate neki sustav ako on ne funkcionira na odgovarajući način, onda morate naći novo rješenje jer nemate utjecaj na promjene tog istog sustava.
Što kaže hrvatski regulator HANFA na VATRENI token? Je li token podložan regulaciji HANFA-e i kako se kupci trebaju prema tome odnositi, u smislu njihovih prava i obveza prema hrvatskom poreznom zakonu?
HANFA na je kontaktirala, odgovorili smo na sva pitanja koja su imali i sve je napravljeno u okviru postojećih pravila i zakona.
Tko raspolaže prikupljenim novcem i za koju je svrhu namijenjen?
Ne mogu odgovoriti na pitanje u ime HNS-a, ali mogu reci da je Biznisport vlasnik licence te prikupljena sredstva koja pripadaju nama planiramo uložiti u daljnji razvoj tokena i dogovaranje novih klijenata. Kad kažem “daljni razvoj“ mislim konkretno na nove usluge/opcije s krajnjim ciljem - donošenje kontinuirane vrijednosti za vlasnike tokena.
Koja bi buduća uloga odnosno primjena ovakvih tzv. utility tokena mogla biti?
Utility tokeni nisu novost i već postoje na tržištu. Dosta aplikacija koje su radile ICO imaju utility token koji omogućava određena prava unutar tog sustava. Trenutno je popularan smjer NFT-eva, što je u biti skraćenica za non-fungible token ili jednostavnije rečeno jedinstveni token. Postoji širok spektar upotrebe ove tehnologije i negdje ju ima smisla primjenjivati, dok negdje ne jer nisu bolja od postojećih rješenja. Najveći izazov je korisničko iskustvo i kako tu tehnologiju približiti svima. Tu postoji veliki prostor za napredak.