Hrvatska blizu prosjeka EU po postotku ICT stručnjaka

image

Od 2011. do 2016. godine u Europskoj uniji je ukupno zaposleno više od 8,2 milijuna ICT stručnjaka, što je za 1,8 milijuna više u odnosu na 2011., a u postocima od ukupnog broja zaposlenih građana 28 članica EU to iznosi 3,7 posto, stoji u nedavno objavljenom izvještaju Eurostataza 2016. godinu.

Od ukupne količine zaposlenih u ICT sektoru u državama EU, čak 1,6 milijuna čine stručnjaci iz Velike Britanije, dok su iza njih Nijemci s 1,6 milijuna, pa se može reći da te dvije zemlje zapošljavaju polovicu ICT stručnjaka čitave EU.

Što se Hrvatske tiče, ona se 3,3% priližila vrlo blizu prosjeku Europske unije po postotku ukupno zaposlenih građana, pa sada imamo 52,3 tisuće zaposlenih ICT stručnjaka. Za usporedbu, 2011. godine njihov broj je iznosio 38,3 tisuće.  

U izvještaju Eurostata podaci ukazuju da su u ICT sektoru i dalje u najvećem postotku zaposleni muškarci, u prosjeku 83,3%, dok u Hrvatskoj čine još viših 86,7 posto.

Što se tiče edukacije, izvještaj Eurostata ukazuje da je udio visokoobrazovanih ICT stručnjaka u Hrvatskoj (52,5%) među najnižima u Europi. Zanimljivo je da najmanje ICT stručnjaka s visokom kvalifikacijom ima u Italiji (32,8%, Njemačkoj (49,6%) i Portugalu (51,2%), a iza njih slijede Hrvati, što znači da visoko obrazovanje nema presudnu ulogu u zapošljavanju u ICT sektoru. Republika Irska je po udjelu visokoobrazovanih ICT stručnjaka na vrhu Europske unije, jer ih toj zemlji radi čak 82,4%, a iza nje su Litva (80,7%) i Španjolska (79,1%). 

Što se tiče dobne skupine mlađih od 35 godina, u Hrvatskoj ona čini 39,8% od ukupno zaposlenih u ICT sektoru. Najviše mladih stručnjaka u EU ima Malta (63,1%), dok ih je najmanje u Italiji (24,5%).

U podacima Eurostata ne može se vidjeti koliko je hrvatskih ICT stručnjaka zaposleno u drugim državama, no ovaj izvještaj ukazuje da njihov odljev nije zaustavio rast zapošljavanja u Hrvatskoj i dosizanje europskog prosjeka.

Podijeli