Enciklopedija Britannica gasi tiskano izdanje

image

Enciklopedija Britannica spada među najpoznatije svjetske enciklopedije svih vremena, a tiska se od davne 1788. godine. Stoga moramo priznati da nas je poprilično iznenadila informacija kako će se čuvena enciklopedija koja se tiskala u 32 toma, od sada distribuirati isključivo u digitalnom obliku, no kada smo saznali da se u posljednje vrijeme 85% ukupne zarade od njezine prodaje odnosi na digitalna izdanja, shvatili smo kako je novo digitalno doba u potpunosti promijenilo enciklopedistiku.

Razlog tome je vjerojatno ogromna popularnost najpoznatije otvorene enciklopedije Wikipedije, koja je postala pojam za današnje pretraživanje općih i stručnih riječi, pojmova i definicija. 

Ovaj potez je uslijedio vrlo kratko nakon lansiranja digitalne inačice za tablet računala, a predsjednik Enciklopedije Britannice Jorge Cauz ga je potkrijepio izjavom da je "prodaja tiskanog izdanja u posljednjih nekoliko godina postala potpuno beznačajna", dodavši kako je "tiskana enciklopedija zastarjela minutu nakon što izađe iz tiska, dok se online izdanja konstantno nadopunjuju".

Valja naglasiti da se Enciklopedija Britannica u posljednjih nekoliko godina poprilično defokusirala od samog rada na enciklopediji, te je puno više energije uložila u edukacijski softver.

To nam djeluje vrlo logično obzirom da je Wikipedija potpuno besplatna, što zacijelo ima ogroman utjecaj na njezinu popularnost, bez obzira što ne vrši detaljnu provjeru sadržaja.

Stoga bismo mogli reći kako je Wikipedija postala svojevrsna nelojalna konkurencija svim enciklopedijama, bile one u tiskanom ili digitalnom obliku. Vrlo lako je zbog nje čitava svjetska enciklopedistika postala ugrožena vrsta, posebice ako se radi o izdanjima koje ovise o poslovnom modelu, a ne državnim jaslama.

Podijeli