VIDEO: Eksperimentalno cjepivo protiv bolničkih infekcija

  • Objavljeno u ZDRAVLJE
image

Bolničke superbakterije koje su otporne na antibiotike poput MRSA, dovode do 90.000 smrti svake godine samo u SAD-u. Koliko god se znanstvenici trude proizvoditi nove antibiotike, bolničke bakterije su uvijek korak ispred i predstavljaju velike probleme u zdravstvenim ustanovama u koje odlazimo da se liječimo, a ne da tamo pokupimo smrtnosnu bolest.

Vođeni tom premisom, znanstvenici sveučilišta USC (University of Southern California), razvili su eksperimentalno cjepivo koje sadrži formulu za sprječavanje ozbiljnih infekcija od patogena otpornih na lijekove. U novoj studiji primijenjenoj na miševima, cjepivo stavlja imunološke stanice u način rada koji su nazvali "Nevjerojatni Hulk", pružajući brzu zaštitu od devet različitih vrsta bakterija i gljivica.

Ured za licenciranje tehnologije USC-a već je podnio zahtjev za patentiranje cjepiva, a znanstveni tim je osnovao startup tvrku ExBaq koja je od američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, dobila gotovo milijun dolara za dalji razvoj.

"Pandemija je potaknula neviđene inovacije u razvoju cjepiva", rekao je Ishwar K. Puri, viši potpredsjednik za istraživanje i inovacije na USC-u. "Mi smo zadovoljni i ponosni na ključnu potporu koju je USC Stevens Center pružio kako bi omogućio razvoj eksperimentalnog cjepiva koje štiti ranjivu populaciju od ozbiljnih infekcija."

U mnogim slučajevima infekcije uzrokuju takozvane superbakterije kao što je MRSA. Infekcije se šire preko kontaminiranih površina ili opreme kao što su kateteri ili ventilatori ili se šire s osobe na osobu, često iz kontaminiranih ruku. Rizik je najveći među pacijentima na jedinicama intenzivnog liječenja, što rezultira infekcijama kirurškog mjesta, infekcijama krvotoka, infekcijama urinarnog trakta i pneumonijom povezanom s ventilatorom.

Tipična cjepiva obično potiču tijelo na stvaranje protutijela protiv specifičnog patogena. Unatoč visokoj učestalosti infekcija stečenih tijekom zdravstvene skrbi, trenutno ne postoje cjepiva odobrena od strane FDA koja sprječavaju najteže infekcije otporne na antibiotike.

"Ovo se jako razlikuje od razvoja novih antibiotika jer koristi naš vlastiti imunološki sustav za borbu protiv različitih superbakterija", izjavila je doktorandica USC-a Jun Jan, jedna od voditeljica ovog istraživanja.

Eksperimentalno cjepivo ima potpuno drugačiji pristup. Ono uništava već postojeće zalihe imunoloških stanica koje gutaju patogene, zvanih makrofagi, koje probavljaju bakterije, gljivice i druge loše čimbenike. Ovi aktivirani borci, koji se nalaze u svim tkivima, brzo neutraliziraju nadolazeće napadače koji bi se inače mogli brzo razmnožiti i nadvladati tjelesnu obranu.

Cjepivo se sastoji od samo tri sastojka, od kojih se dva već koriste u cjepivima koja je odobrila FDA. Treća komponenta je maleni komadić s površine gljivice koja se obično nalazi na ljudskoj koži. 

Testirano u dva neovisna laboratorija, cjepivo djeluje unutar 24 sata i traje do 28 dana. U laboratorijskim modelima, broj imunoloških stanica koje jedu patogene u krvi dramatično se povećao, a vrijeme preživljavanja invazivnih infekcija krvi i pluća se poboljšalo. Prvi podaci sugeriraju da bi druga doza mogla produljiti razdoblje sprječavanja infekcije.

Ideja je da pacijenti dobiju cjepivo uoči odlaska u bolnicu, kako bi bili zaštićeni od bolničkih superbakterija, kao što objašnjava Jun Yan u ovom videu.

ExBaq je već počeo razgovarati s potencijalnim većim partnerima koji bi mogli biti voljni pomoći u razvoju cjepiva u kliničkom testiranju, među kojima je i  AstraZeneca koja je izrazila zanimanje da sazna više o cjepivu i potom ga je voljna testirati.

Sljedeći korak je dobivanje smjernica od FDA o dizajnu kliničkog ispitivanja. Prvo takvo ispitivanje bi se provelo na zdravim dobrovoljcima kako bi se pronašla prava doza cjepiva koje je sigurno i izaziva istu vrstu imunološkog odgovora kod ljudi kao što je viđeno kod miševa.

Studiju objavljena u časopisu Science Translational Medicine možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli