Vibrirajuća tableta smanjuje tjelesnu težinu

  • Objavljeno u ZDRAVLJE
image

U borbi protiv pretilosti danas se na tržištu nude mnogi lijekovi koji navodno smanjuju potrebu za hranom i omogućuju reduciranje tjelesne težine, no niti jedan nije toliko pouzdan da bi se moglo reći da je znanstveno dokazano učinkovit.

Inženjeri i znanstvenici s Instituta tehnologije iz Massachusettsa MIT, dizajnirali su kapsulu koja se može progutati i koja vibrira u želucu, stvarajući iluzoran osjećaj sitosti i smanjujući apetit. Pilula bi mogla ponuditi minimalno invazivan, isplativ način liječenja pretilosti.

Trenutna verzija pilule osmišljena je tako da vibrira oko 30 minuta nakon što stigne u želudac, ali istraživači planiraju istražiti mogućnost prilagodbe da ostane u želucu duže vrijeme, gdje bi se mogla uključivati ​​i isključivati bežično po potrebi.

Kada pojedete obilan obrok, vaš želudac šalje signale vašem mozgu koji stvaraju osjećaj sitosti, što vam pomaže da shvatite da je vrijeme da prestanete jesti. Želudac pun tekućine također može slati te poruke, zbog čega se osobama koje su na dijeti često savjetuje da popiju čašu vode prije jela.

Inženjeri MIT-a sada su smislili novi način da iskoriste taj fenomen, s kapsulom čije vibracije aktiviraju iste receptore rastezanja koji osjećaju kada je želudac rastegnut, stvarajući iluzoran osjećaj punoće.

Kod životinja kojima je ova tableta dana 20 minuta prije jela, istraživači su otkrili da tretman ne samo da potiče otpuštanje hormona koji signaliziraju sitost, već i smanjuje unos hrane za oko 40 posto. Znanstvenici moraju još mnogo naučiti o mehanizmima koji utječu na tjelesnu težinu čovjeka, ali ako daljnja istraživanja pokažu da bi se ova tehnologija mogla sigurno koristiti kod ljudi, takva bi pilula mogla ponuditi minimalno invazivan način liječenja pretilosti, kažu istraživači.

"Za nekoga tko želi izgubiti na težini ili kontrolirati svoj apetit, može se uzimati prije svakog obroka", kaže dr. Shriya Srinivasan, bivša studentica MIT-a i postdoktorandica koja je sada asistentica profesora bioinženjeringa na Sveučilištu Harvard. "Ovo bi moglo biti stvarno zanimljivo jer bi pružilo opciju koja bi mogla minimizirati nuspojave koje vidimo kod drugih farmakoloških tretmana."

Kada se želudac rasteže, specijalizirane stanice zvane mehanoreceptori osjećaju to istezanje i šalju signale mozgu putem živca vagusa. Kao rezultat toga, mozak stimulira proizvodnju inzulina, kao i hormona kao što su C-peptid, Pyy i GLP-1. Svi ovi hormoni rade zajedno kako bi pomogli ljudima probaviti hranu, osjetiti sitost i prestati jesti. U isto vrijeme, razine grelina, hormona koji potiče glad, padaju.

Za ovu studiju, Srinivasan i tim istraživača dizajnirali su kapsulu veličine multivitamina, koja uključuje vibrirajući element. Kada pilula, koju napaja mala baterija srebrnog oksida, stigne u želudac, kisele želučane tekućine otapaju želatinoznu membranu koja prekriva kapsulu, zatvarajući elektronički krug koji aktivira vibrirajući motor. 

U studiji na životinjama, istraživači su pratili razine hormona tijekom razdoblja kada je uređaj vibrirao i otkrili da odražavaju obrasce otpuštanja hormona koji se vide nakon obroka, čak i kada su životinje postile.

Istraživači su potom testirali učinke ove stimulacije na apetit životinja. Nakon što je pilula bila aktivirana oko 20 minuta prije nego što je životinjama ponuđena hrana, one su jele 40 posto manje u prosjeku, nego kada pilula nije bila aktivirana. Životinje su također sporije dobivale na težini tijekom razdoblja kada su bile liječene vibrirajućom pilulom.

Hoćemo li jednog dana biti u prilici da umjesto dijetne prehrane gutamo vibrirajuće pilule zasad je još rano reći, ali ovo je u svakom slučaju nešto novo i originalno.

Podijeli