NASA hakirala računalo s 24 milijarde kilometara udaljenosti

  • Objavljeno u Znanost
image

NASA-ina letjelica Voyager 1 trenutno se nalazi u međuzvjezdanom prostoru na udaljenosti od oko 24 milijarde kilometara od Zemlje i najudaljeniji je objekt izrađen ljudskom rukom.

Od studenog prošle godine, letjelica je prestala slati znanstvene i inženjerske podatke natrag Zemlju, a u ožujku ove godine inženjerski tim Voyagera iz Laboratorija za mlazni pogon u južnoj Kaliforniji potvrdio je da je problem povezan s jednim od tri ugrađena računala svemirske letjelice FDS-om, koji služi za pakiranje znanstvenih i inženjerskih podataka prije nego što se pošalju na Zemlju.

Tim je otkrio da jedan čip odgovoran za pohranjivanje dijela FDS memorije, uključujući dio softverskog koda FDS računala ne radi. Gubitak tog koda učinio je znanstvene i inženjerske podatke neupotrebljivima. Pošto nisu mogli popraviti čip, tim je odlučio staviti oštećeni kod negdje drugdje u FDS memoriju, ali nijedna pojedinačna lokacija nije dovoljno velika da pohrani cijeli dio koda.

Stoga su osmislili plan da zahvaćeni kod podijele u odjeljke i pohrane ih na različita mjesta u FDS-u. Kako bi plan uspio, također su morali prilagoditi te dijelove koda kako bi osigurali da svi i dalje funkcioniraju kao cjelina. Sve reference na lokaciju tog koda u drugim dijelovima FDS memorije također je trebalo ažurirati.

Tim je započeo izdvajanjem koda odgovornog za pakiranje inženjerskih podataka svemirske letjelice. Poslali su ga na njegovu novu lokaciju u FDS memoriji 18. travnja. Radio signalu treba oko 22 i pol sata da stigne do Voyagera 1 i još 22 i pol sata za povratak signala na Zemlju.

Kada se Voyager 1 javio 20. travnja, vidjeli su da modifikacija funkcionira pa su prvi puta u pet mjeseci, mogli provjeriti zdravlje i status letjelice.

Tijekom sljedećih tjedana, tim će premjestiti i prilagoditi ostale pogođene dijelove FDS softvera. To uključuje dijelove koji će početi vraćati znanstvene podatke.

NASA-in tim je ovo hakiranje letjelice, odnosno računala iz sedamdesetih godina, burno proslavio u konferencijskoj sobi u NASA-inom JPL laboratoriju. Mnogi članovi tima koji su zaslužni za lansiranje Voyagera 1 danas više nisu među živima, ali letjelica i dalje živi, baš kao i njezin brat blizanac Voyager 2 koji se također nalazi izvan našeg sunčevog sustava.

Podijeli