Postaviti, a ne samo pratiti trendove

  • Objavljeno u Hrvatska
image

Više od godinu dana prošlo je otkako su ChatGPT i niz drugih modela generativnog AI-ja pušteni u javnost. Za neke su ove aplikacije početna točka istraživanja ili koristan asistent u svakodnevnom poslu koji značajno skraćuje vrijeme. Za druge, ova razina AI-ja gotovo je rješenje koje bez zrna soli koristite. Njegove impresivne mogućnosti nisu najbolje što tehnologija trenutačno nudi, ali široj javnosti na plastičan način prikazuje brzi tempo promjena koje inovacije nose.

Sve je novo, a nema ništa novo

Kao mantru svake godine kao značajne tehnološke trendove ponavljamo umjetnu inteligenciju, strojno učenje i analizu velike količine podataka. Ovi su smjerovi međusobno duboko povezani, a trenutačno vidimo posljedicu konkretnih skokova u razvoju ovih tehnologija i stoga nam se čini da se tehnološki svijet, ali i sve industrije uopće, dramatično mijenjaju. Taj je dojam dodatno pojačan stvarnošću s kojom se suočavaju tvrtke, a to je realnost digitalizacije usluga.

No što to sve znači za tvrtke koje u vrlo kompetitivnom svijetu traže svoju nišu? Ovo su neki globalni trendovi koji će prije no što to očekujemo ostaviti trag u poslovnom svijetu. Generativni AI i dalje će se nastaviti razvijati. Sam Altman ostao je u Open AI-ju, a Google je nedavno predstavio Gemini koji bi trebao biti napredniji prema pokazanom na prezentaciji, ali još je nedostupan širokim masama. I dok se za opću uporabu natječu ovakva generativna rješenja, manja segmentirana rješenja koja se mogu temeljiti na ovim tehnologijama su ono što će omogućiti tvrtkama da odskoče u svojim nišama.

Opet se pokazuje kako nove i na prvu zastrašujuće tehnologije otvaraju cijele nove niše i svijet velikih mogućnosti. Manji modeli u Enterprise arhitekturi i sučelja koja ne zahtijevaju tehnička znanja prema AI aplikacijama su stvari koje bi mogle promijeniti poslovni svijet.

Iako generativni AI još nije postao sveobuhvatni alat koji je sposoban izbaciti gotov proizvod, dovoljno je napredovao da je izazvao proizvodnju aplikacija za njegovo detektiranje.

Osobito je to važno u visokom školstvu, pa je tako RIT Croatia izradila alat koji detektira korištenje generativnih modela kako bi dovela ravnotežu i ponudila jednake prilike svima bez obzira na njihove mogućnosti.

Kuda idu poluvodiči

Dva simultana procesa odvijaju se u arhitekturi računala. Najveći svjetski proizvođači ganjaju nova smanjenja proizvodnog procesa i približavaju se granici od 2 nanometra. Istovremeno s približavanjem ovim nevjerojatnim veličinama, razmišlja se o drugačijoj strukturi klasičnih procesora u vidu slaganja tranzistora u 3D prostoru i novim litografskim načinima.

I dok se industrija poluvodiča bori sa zakonima fizike, istovremeno se razvija kvantno računarstvo koje će svojim daleko većim mogućnostima tek dodatno otvoriti vrata razvoju AI-ja i strojnog učenja. I dok snage računala rastu, jednako važna komponenta je informatička infrastruktura u svijetu koji se ubrzano digitalizira. Kako bi smanjile troškove, velike kompanije unajmljuju Cloud resurse, a napredna rješenja suvremenih data centara i povezanih Cloud usluga demokratično omogućuju malim i srednjim tvrtkama da se zbog manjih troškova ovog pristupa natječu s velikima i imaju pristup najnovijim tehnologijama i aplikacijama.

Domaća tvrtka Databox jedna je od ponuđača ovakvih infrastrukturnih usluga i u vrijeme ubrzane digitalizacije, njihova napredna IT rješenja omogućuju nesmetan rad, skaliranje po potrebi i, što je najvažnije, konkurentnost uz niže troškove infrastrukture.

Digitalizaciju obični ljudi osjete najbolje kroz usluge koje su prije zahtijevale odlazak u neku instituciju. Jedna od domaćih inovativnih usluga koja omogućuje obavljanje niza stvari je Aircash, aplikacija za plaćanje koja se sada uspješno širi na strana tržišta. Kao uspješna hrvatska Fintech priča, Aircash je uklopio u svoj razvoj inovativne mogućnosti, upotrebu najnovije tehnologije i sve to je upakirao u proizvod koji je jednostavan za korištenje.

Upravo na tim postulatima tvrtke, i u narednoj godini će moći uz korištenje AI-ja i ostalih novih tehnologija ponuditi na digitaliziranom tržištu produkte koji će biti mali korak naprijed u svijetu koji kontinuirano inovira.

U svijetu u kojemu električni auti postaju dominantan smjer, a svi uređaji koje nosimo uza sebe oslanjaju se na baterije, aktivno se radi na novim tehnologijama koje će omogućiti jeftinije i učinkovitije skladištenje energije u baterijama. Kako bi se izbjegla ovisnost o litiju, niklu, kobaltu i grafitu, znanstvenici razvijaju natrij-ionske modele, rade na promjeni gustoće i načinu slaganja baterija.

Dok očekujemo da kao korisnici kroz par godina uživamo u benefitima ovih istraživanja, u trenutačnoj poslovnoj i korisničkoj domeni očekujemo - nakon svojevrsnog zastajkivanja - novi val razvoja 5G i šire dostupnosti optičkog interneta. To su ključni preduvjeti za nastavak automatizacije i Industrije 4.0 koja će već postojeće i nove robote u industriji učiniti efikasnijima.

U ovoj 2024. godini očekujemo puno noviteta u svim tech sektorima, a dok nam ih ne predstave, pročitajte kakva napredna IT rješenja za naredno razdoblje nude domaći sudionici neprekidne tehnološke utrke.

Podijeli