VIDEO: Bumbari s IoT ruksacima pomažu farmerima

  • Objavljeno u Novosti
image

Znanstvenici Sveučilišta u Washingtonu predstavili su projekt Living IoT koji se odnosi na spajanje povezanih računalnih uređaja sa senzorima na živa bića, konkretno insekte, s ciljem iskorištavanja prednosti koje takvi sustavi imaju u odnosu na dronove koji se koriste praćenje temperature, vlažnosti, sunčevog svjetla i drugih podataka iz okoliša na farmama.

Oni su stoga proizveli prvi "ruksak" koji sadrži kompletnu senzoriku i sustav za prijenos podataka, a dovoljno je mali da se može postaviti na bumbara, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Pored toga ruksak sadrži baterije, kao i lokacijski sustav koji omogućuje praćenje bumbara na 80 metara udaljenosti od pristupnih točaka, a čitav paket težak je samo 102 miligrama.

Znanstvenici kažu da su bumbari poznati po tome da bez ikakvih problema mogu nositi teret dvostruko teži od sebe, a za razliku od dronova, kojima baterije omogućuju maksimalnih 30 minuta leta, mali insekti mogu letjeti naokolo čitav dan i prikupljati podatke koji mogu biti od velike koristi farmerima.

Kada se insekti vrate u košnicu, podaci sa senzora se preuzimaju brzinom od 1 kbps, što je dovoljno velika brzina za količine podataka koje prikupljaju.

Zasad još nije poznato hoće li iz ovoga nastati neki startup koji će komercijalizirati Living IoT.

Podijeli